Ablemar
Strona Główna
Nowości
Nasze Psy
Nasze Suki
Galeria i Mioty
Nasze Psy w Nowych Domach
Wzorzec Rasy
Kontakt
OPINIE O NASZEJ HODOWLI
Papillon
Gryfonik
Pomeranian
Boston Terrier
Chiński Grzywacz
Chiński Grzywacz
Wzorzec FCI nr 288 /16.02.2011 CHIŃSKI GRZYWACZ (CHINESE CRESTED DOG) Wersja polska: luty 2011

POCHODZENIE: Chiny. PATRONAT: Wielka Brytania.

DATA PUBLIKACJI OBOWIĄZUJĄCEGO WZORCA: 13.10.2010

UŻYTKOWOŚĆ: Pies do towarzystwa.

KLASYFIKACJA F.C.I. : Grupa 9: Psy ozdobne i do towarzystwa.

Sekcja 4: Psy bezwłose. Bez prób pracy.

KRÓTKI RYS HISTORYCZNY: Chińskie grzywacze występują w dwóch odmianach – bezwłosej i owłosionej („powder puff’). Psy bezwłose mają jedynie grzywę, częściowo rosnącą także na szyi, skarpetki na łapach, i pióropusz na ogonie; reszta ciała, jak wskazuje nazwa, jest bezwłosa. Psy „powder puff” są całe pokryte długim, miękkim włosem, układającym się jak woalka. O pochodzeniu tej rasy trudno powiedzieć cokolwiek pewnego; mówi się, że psy te znane były w Chinach w czasach dynastii Han. Były stróżami skarbców, a największe z nich wykorzystywane były także jako psy myśliwskie. Chińskie grzywacze wystawiane były w USA w latach 1885 – 1926, potem jednak na jakieś 50 lat słuch o nich zaginął.

WRAŻENIE OGÓLNE: Mały, żywy i pełen gracji pies; kościec średni lub delikatny. Gładkie, bezwłose ciało – włosy jedynie na łapach, głowie i ogonie lub ciało okryte delikatną woalką włosa („powder puff”). Występują dwa wyraźne typy w rasie: typ „jelonek” – elegancki, o delikatnej kości oraz typ krępy („kuca” ) – o mocniejszym ciele i kośćcu.

ZACHOWANIE/TEMPERAMENT: Wesoły, nieagresywny.

GŁOWA: Gładka, bez nadmiernych namarszczeń. Odległość od potylicy do stopu odpowiada odległości od stopu do wierzchołka nosa. Głowa pełna wdzięku, o czujnym wyrazie.

MÓZGOCZASZKA: Czaszka: Nieco zaokrąglona i wydłużona. Stop: Lekko zaznaczony, ale nie przesadny.

TRZEWIOCZASZKA: Nos: Wydatny; szerokość zharmonizowana z kufą. Każdy kolor nosa jest dopuszczalny. Kufa: Lekko zwężająca się, lecz nie spiczasta; sucha, bez obwisłych fafli.

WARGI: Przylegające i cienkie. Szczęka i żuchwa: Szczęki mocne, z doskonałym, równym zgryzem nożycowym, tzn. górne zęby ściśle zachodzą na zęby dolne; osadzone równo w łukach. Policzki: O czystej rzeźbie, suche i płaskie, zwężające się w kierunku kufy. Grzywa: Idealna grzywa zaczyna się od stopu, zwężając się ku dołowi szyi. Preferowana jest długa i obfita grzywa, ale skąpa jest dopuszczalna.

OCZY: Tak ciemne, że wydają się czarne. Ukazują niewiele białkówek, bądź nie ukazują ich wcale. Średniej wielkości. Osadzone odlegle od siebie. Uszy: Osadzone nisko – najwyższy punkt nasady ucha na poziomie zewnętrznego kąta oka. Duże i stojące, z piórami lub bez; wyjątek stanowi odmiana owłosiona / powder puff /, u której dopuszczalne są uszy wiszące.

SZYJA: Szczupła, bez podgardla, długa i elegancko osadzona w obręczy barkowej. W ruchu noszona wysoko i lekko łukowata.

TUŁÓW: Średniej długości lub długi; prężny. Grzbiet: Poziomy, Lędźwie: Mocne. Zad: Dobrze zaokrąglony i muskularny.. Klatka piersiowa: Dość szeroka i głęboka, nie beczkowata. Mostek nie przesadnie wystający. Klatka piersiowa głęboka do łokcia. Talia: Umiarkowanie zaznaczona.
OGON: Osadzony wysoko, w ruchu noszony w górze lub opuszczony. Długi i zwężający się ku końcowi, prawie prosty, nie zawinięty czy zakręcony w którąkolwiek stronę; opuszczony naturalnie podczas odpoczynku. Pióropusz długi i obfity, ograniczony do 2/3 długości ogona. Skąpy pióropusz dopuszczalny.

KOŃCZYNY PRZEDNIE: Wygląd ogólny: Długie i smukłe, ustawione pewnie pod tułowiem. Łopatki: Kształtne, wąskie i dobrze kątowane. Łokcie: Przylegające do tułowia. Nadgarstki: Delikatne, lecz mocne, ustawione niemal pionowo. Łapa: Skrajnie zajęcza łapa, wąska i długa . Pazury każdej barwy; umiarkowanie długie. Skarpetki idealnie ograniczone do palców; nie mogą sięgać ponad nadgarstek. Łapy i palce nie ustawione ani na zewnątrz, ani do wewnątrz.

KOŃCZYNY TYLNE: Wygląd ogólny: Szeroko rozstawione. Kątowanie kończyn tylnych odpowiednie dla utrzymania poziomej linii grzbietu. Staw kolanowy: Mocny. Podudzie: Mocne, długie, płynnie połączone ze śródstopiem Śródstopie: Niskie. Łapa: Jak przednia.

SKÓRA: Delikatna, gładka, w dotyku ciepła.

CHODY/RUCH: Długi, płynny i elegancki, z dobrym wykrokiem i mocną akcją kończyn tylnych.

SZATA SIERŚĆ: Bez dużych skupisk włosów na którejkolwiek części tułowia. Pożądana długa, obfita grzywa, lecz skąpa jest dopuszczalna. U odmiany owłosionej /powder puff/ szata składa się z podszycia z delikatną woalką z długich włosów; woalka stanowi cechę typową.

MAŚĆ: Wszystkie kolory i ich kombinacje.

WYSOKOŚĆ I CIĘŻAR CIAŁA: Idealna wysokość psów: 28-33 cm w kłębie; suk: 23-30 cm w kłębie
.
 WADY: Wszelkie odchylenia od powyższego wzorca należy uznać za wady, których ocena powinna być uzależniona od nasilenia oraz wpływu na zdrowie i dobrostan psa.

WADY DYSKWALIFIKUJĄCE:
 Agresja lub wyraźna lękliwość.
 Każdy pies, wykazujący wyraźne wady budowy lub zaburzenia charakteru, powinien zostać zdyskwalifikowany. Uwaga: Samce powinny mieć dwa normalnie wykształcone jądra, całkowicie opuszczone do moszny. 
STOPIEŃ ZARASTANIA:Strona GłównaNowościNasze PsyNasze SukiGaleria i MiotyNasze Psy w Nowych Domach Wzorzec RasyKontaktOPINIE O NASZEJ HODOWLI