Ablemar
Strona Główna
Nowości
Nasze Psy
Nasze Suki
Akcesoria Dla Zwierząt
Galeria i Mioty
Nasze Psy w Nowych Domach
Wzorzec Rasy
Kontakt
OPINIE O NASZEJ HODOWLI
Chiński Grzywacz
Gryfonik Belgijski
Owczarek Rumuński Karpatin
Owczarek Rumuński Karpatin
OWCZAREK RUMUŃSKI KARPATIN (Ciobănesc Românesc Carpatin)
POCHODZENIE : Rumunia.
DATA PUBLIKACJI OBOWIĄZUJĄCEGO WZORCA: 06. 07. 2005.
UŻYTKOWOŚĆ : Pies pasterski, wykorzystywany przez rumuńskich pasterzy w Karpatach do pilnowania stad, także doskonały stróż.
KLASYFIKACJA F.C.I. : Grupa 1: Psy pasterskie i zaganiające (z wyjątkiem szwajcarskich psów do zaganiania bydła). Sekcja 1: Psy pasterskie Próby pracy nie obowiązują.  

KRÓTKI RYS HISTORYCZNY : Owczarek rumuński karpatin powstał drogą nastawionej na cechy użytkowe selekcji z endemicznej populacji z Karpat i znad Dunaju. Rasa zachowała swe cechy w niezmienionej postaci do dzisiaj. Pierwszy wzorzec powstał w Narodowym Instytucie Zootechniki w roku 1934, a następnie uzupełniany był i zmieniany przez Rumuński Związek Kynologiczny w latach 1982, 1999 i 2001. Ostatecznie Komisja Techniczna związku dnia 30.03.2002 przedstawiła jego wersję, dostosowaną do tak zwanego “Formatu Jerozolimskiego” FCI.

WRAŻENIE OGÓLNE: Pies stosunkowo duży, aktywny, nie ciężki, ma robić wrażenie sprawnego. Tułów prostokątny, zad szeroki, lekko opadający, klatka piersiowa pojemna i głęboka, łopatki długie i trochę ukośnie ustawione. Dymorfizm płciowy wyraźny, psy są wyższe i mocniej zbudowane od suk.

WAŻNE PROPORCJE :
 Długość mózgoczaszki nieco większa lub równa połowie długości głowy.
 Długość tułowia jest zawsze większa od wysokości w kłębie. U suk partia lędźwiowa może być nieco dłuższa.
 Głębokość klatki piersiowej odpowiada mniej więcej połowie wysokości w kłębie.

ZACHOWANIE / TEMPERAMENT : Urodzony stróż, odważny, wyróżnia się instynktownym i bezwarunkowym przywiązaniem do swego stada i właściciela. Pies pełen godności, opanowany i przewidywalny.

GŁOWA : Typu lupoidalnego (wilczego).

MÓZGOCZASZKA: Karpatin ma głowę typu mezocefalicznego, mocną, ale nie ciężką. Czoło szerokie, lekko wysklepione, najszersze pomiędzy uszami, zwęża się stopniowo w kierunku stopu. Bruzda czołowa jest wyraźna i stosunkowo długa. Stop : Umiarkowany, ani zbyt mocny, ani słabo zaznaczony.
 
TWARZOCZASZKA: Nos : Duży, szeroki i zawsze czarny. Kufa: Mocna, na przekroju mniej więcej owalna, kształtu stożka. Jej długość jest nieco mniejsza lub co najwyżej równa długości mózgoczaszki. Wargi : Grube, dobrze pigmentowane, bez zwisających kącików. Uzębienie : Szczęki mocne, masywne i proste. Mocne zęby, zgryz nożycowy, linia siekaczy trochę łukowata. Policzki: Suche, dobrze umięśnione, ale nie przesadnie wykształcone. Skóra przylegająca. Oczy: Kształtu migdała, trochę skośnie ustawione, niewielkie w stosunku do wielkości głowy, barwy ciemno brązowej. Ani wypukłe, ani głęboko osadzone. Powieki czarne, dobrze przylegające. Uszy : Niezbyt duże, osadzone nieco powyżej linii oczu, z zaokrąglonymi końcami, wiszące blisko policzków.

SZYJA : Bardzo mocna, umięśniona, średniej długości, osadzona pod kątem około 50o w stosunku do linii grzbietu. 

TUŁÓW : Mocny, dobrze rozwinięty, lekko prostokątny. Linia górna : Prosta i mocna. Kłąb : Tylko lekko zaznaczony. Grzbiet : Średniej długości, prosty, mocny i dobrze umięśniony. Lędźwie : Mocne, umięśnione, nie za szerokie, średniej długości, nie za długie (zbyt długie lędźwie osłabiają grzbiet), ale i nie za krótkie. Zad : Szeroki i dobrze umięśniony, średnio długie, lekko opadający, ale nie ścięty. Klatka piersiowa: Dobrze rozwinięta, głęboka, sięga łokcia, stosunkowo szeroka. Żebra mocne, dobrze wysklepione, ale nie beczkowate. Linia dolna : Umiarkowanie podciągnięta, brzuch nie podkasany, ale i nie obwisły.

OGON: Osadzony stosunkowo wysoko, mocno owłosiony. W spoczynku noszony nisko, prosty lub lekko szablasty, sięga stawu skokowego. Przy pobudzeniu i w ruchu noszony w linii grzbietu lub nawet powyżej, ale nie może być zakręcony nad grzbietem lub leżeć na nim.

KOŃCZYNY: KOŃCZYNY PRZEDNIE : O mocnym kośćcu. Widok ogólny: Oglądane z przodu i z boku proste i prostopadłe do podłoża. Łopatka : Mocna, umiarkowanie skośnie ustawiona. Łokcie : Przylegające, nie wykręcone na zewnątrz ani do wewnątrz. Przedramię : Proste, mocne, na przekroju owalne. Śródręcze : Krótkie, lekko nachylone. Łapy : Owalne, duże, zwarte.

KOŃCZYNY TYLNE : Proste. Dobrze umięśnione, mocny kościec i dobre kątowanie. Udo : Szerokie i bardzo dobrze umięśnione. Podudzie : Mocne, umięśnione, średniej długości. Stawy skokowe : Mocne, nie za wysoko umieszczone (co wskazuje na przesadne kątowanie tyłu), ani nie za nisko. Śródstopie : Mocne, pionowe. Łapy : Owalne, zwarte i duże, ale trochę mniejsze od przednich. Palce wysklepione i zwarte. Wilcze pazury powinny usunięte, o ile pozwala na to prawo w danym kraju. Opuszki mocne i elastyczne.

CHODY: Swobodne i wyciągnięte. Kłus żwawy i równy. W ruchu kończyny stawiane równolegle.

SKÓRA: Szaro pigmentowana. Nos, powieki i wargi powinny być czarne. Pazury pożądane szare lub czarne.

SZATA: SIERŚĆ: Twarda, gęsta i prosta. Podszerstek miękki i gęsty. Włos obfity, średniej długości, tylko na głowie i przedniej stronie kończyn krótki i gładki. Najdłuższa sierść na szyi, tylnych stronach kończyn i ogonie.

MAŚĆ : Jasno płowa z czarnym (lub wilczastym) nalotem w różnych odcieniach, zwykle jaśniejsza na spodnich częściach ciała. Białe znaczenia nie powinny być zbyt rozległe.

WIELKOŚĆ I WAGA: Wysokość w kłębie: Pies : Idealna 65 – 73 cm w kłębie. Suka : Idealna 59 – 67 cm w kłębie. Ogólne wrażenie ważniejsze od wielkości. Waga : Proporcjonalna do wielkości; pies ma sprawiać wrażenie mocnego, ale nie ciężkiego.

WADY : Wszelkie odchylenia od podanego wzorca powinny być uznane za wady i oceniane w zależności od stopnia nasilenia i wpływu na zdrowie i sprawność psa.
  
WADY DUŻE :
 Wszelkie odchylenia od wzorca, które wpływać mogą na użytkowość.
 Budowa lekka lub zbyt ciężka.
 Zbyt jasne oczy.
 Bardzo obwisła dolna powieka,odsłaniająca gałkę oczną, wargi zbyt grube, kąciki warg obwisłe.
 Znaczne niedostatki pigmentacji
 Tułów zbyt długi (długość większa od wysokości o więcej, jak 10%) lub kwadratowy.

WADY DYSKWALIFIKUJĄCE:
 Agresja, lękliwość lub apatia.
 Wyraźnie nietypowy, molosowaty wygląd.
 Brak P3 i jeszcze innego zęba, brak kła, brak P4, brak trzonowca, brak trzech lub więcej dowolnych zębów (z wyjątkiem P1).
 Przodozgryz, tyłozgryz lub zgryz cęgowy.
 Bardzo lekki kościec.
 Niedostatecznie rozwinięta klatka piersiowa.
 Brak podszerstka, długa sierść na głowie i przedniej stronie kończyn, włos kędzierzawy lub puszysty, bardzo długi, jedwabisty, wełnisty, rozdzielający siię wzdłuż kręgosłupa.
 Duże braki pigmentacji na powiekach, nosie, wargach i skórze, oko porcelanowe.
 Maść czekoladowa, pręgowana, żółta lub łaciata z tymi kolorami.
 Wysokość mniej niż 62 cm dla psa, 58 cm dla suki. Każdy pies o nienormalnej budowie i/lub przejawiający zaburzenia zachowania powinien być zdyskwalifikowany.
N.B. : Samce muszą mieć dwa normalnie wykształcone jądra, w pełni wyczuwalne w mosznie. 

Strona GłównaNowościNasze PsyNasze SukiAkcesoria Dla ZwierzątGaleria i MiotyNasze Psy w Nowych Domach Wzorzec RasyKontaktOPINIE O NASZEJ HODOWLI